Wielka Racza wznosi się na wysokość 1236 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem w Grupie Wielkiej Raczy. Z samego wierzchołka rozpościera się fantastyczny widok na cztery strony świata, a po jej zdobyciu można odpocząć w pobliskim schronisku.
Trasa, którą dziś Wam zaproponuję ochrzciłam mianem dla wymagających. Dlaczego? Wymagający turyści lubią widokowe trasy, a ta właśnie to wam zagwarantuje. Poza tym, ma ona niemal 20km, więc jak na beskidzką pętlę to niemało 😉
Praktyczne informacje
Rycerka Górna Kolonia – Wielka Racza
Jak wspomniałam wcześniej – wędrówkę lepiej zacząć od żółtego szlaku. Jest to moja subiektywna opinia, ale miałam okazję robić tę trasę też w przeciwnym kierunku i stwierdzam, że ten wariant, który dziś opisuję jest o niebo lepszy. Już nawet nie chodzi o to, że jest przyjemniejszy, bo większa część trasy to zejście „z górki”, ale idąc od Wielkiej Raczy w stronę Przegibka są o wiele ciekawsze widoki. Idąc w drugą stronę ma się wszystko za plecami 😉
Szlakowskaz przy parkingu wskazuje droga na szczyt potrwa 1h 45min. Osobom z lepszą kondycją powinno to zająć nieco krócej 🙂 . Idąc tym szlakiem można zobaczyć mniej więcej przebieg tej trasy, a obracając się za siebie widać też Bendoszkę Wielką (szczyt z krzyżem). Podejście nie jest bardzo strome, ale w trakcie upalnych dni może dać się we znaki, bo cały ten odcinek jest odkryty i idzie się non stop w słońcu.
Na Wielkiej Raczy
Na nasze szczęście, na szczycie Wielkiej Raczy nie ma drzew, więc można podziwiać to, co nas otacza. Nie przeszkodziło to jednak temu, aby wybudować widokowy podest. Wcale niegłupi pomysł, bo wówczas faktycznie więcej można zobaczyć. Co takiego dokładnie? Od północy Beskid Śląski wraz z masywem Baraniej Góry, na północnym zachodzie Beskid Śląsko-Morawski i Kisucki (Czechy), w kierunku południowym możemy podziwiać Małą Fatrę (Słowacja), a na wschodzie Worek Raczański. Przy dobrej pogodzie zobaczycie w tamtym kierunku także Tatry 🙂
Schronisko istnieje w tym miejscu od 1934 r., a podczas II Wojny Światowej znajdował się tu posterunek Wermachtu. Chociaż ciekawszą informacją jest to, że przez główny grzbiet Wielkiej Raczy przebiega Wielki Europejski Dział Wodny.
Wielka Racza – Przegibek
No i tutaj zaczyna się najprzyjemniejsza część trasy. Odcinek od szczytu aż do Przełęczy Przegibek poprowadzony jest czerwonym szlakiem wzdłuż granicy ze Słowacją. Niespiesznym krokiem jego przejście zajmie do 3 godzin, ale niemal w całości idzie się tutaj z górki. Szlak ten nie jest bardzo popularny, a dodatkowo jest przyjemny dla oczu 😉 . Po drodze przechodzimy przez kilka polan, z których roztaczają się zachwycające krajobrazy. Mnie chyba najbardziej urzekły te z Hali na Małej Raczy. Choć równie wyśmienity widok jest ze szlaku, niedaleko przed Przegibkiem.
Przełęcz Przegibek – Rycerka Górna Kolonia
Na przełęczy także znajduje się schronisko górskie, gdzie można odpocząć i się wzmocnić. Schronisko PTTK Przegibek przyjęło tę nazwę od swojego położenia. Przełęcz Przegibek wznosi się na wysokość 1000 m n.p.m. i oprócz schroniska znajduje się tam kilka domów. Jest to to jedno z najwyżej położonych osiedli w Beskidzie Żywieckim! Obecnie zimy nie są takie srogie, ale wyobrażam sobie jak ciężko musiało się tam mieszkać choćby te 10 lat temu.
Zejście z przełęczy do Rycerki Górnej wiedzie zielonym szlakiem. Dzięki temu, że na zboczach nie ma drzew (ten fragment szlaku wygląda nieco jak po przejściu huraganu) to do samego końca możemy podziwiać otaczające nas góry. Początkowo idzie się wąską ścieżką, więc trzeba uważać.
Podsumowanie
To, co chciałabym, żebyście wynieśli z tego wpisu to to, że Wielka Racza jest doskonałym celem na górską wędrówkę. Rewelacyjne widoki i szlak bez tłumów to główne zalety tej wycieczki. No i przede wszystkim – jest to pętla, więc nie trzeba się martwić o to, co zrobić z samochodem i jak później do niego dotrzeć.
Jeśli zdecydujesz się wybrać tą trasą to nie zapomnij dać znać jak się podobało! 😉
Do zobaczenia na szlaku!
Tekst: Krystian
Zdjęcia: Karina
Zdjęcia: Karina
Tekst: Karina
No i super. Uwagi o słońcu (czyli czy idziemy cieniem czy też bez osłony drzew jest baaardzo istotne i rzadko zdarza się w opisach). Chciałem iść odwrotnie ale zostałem przekonany>
Pozdrawiam i dziekuję
Super, bardzo się cieszymy, że doceniłeś nasze uwagi 🙂 Pozdrowienia!